Podróże z pupilem

Branża turystyczna co raz bardziej jest elastyczna co do przyjmowania turystów z naszymi zwierzętami domowymi.

Co zrobić, aby przygotować się należycie do wyjazdu z psem?

W zależności jak będziemy podróżować, musimy zadbać o spakowanie odpowiednich akcesoriów:

•             Dokumenty: książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami oraz paszport psa (jeśli wybierasz się za granicę).

•             Apteczka psa, która powinna zawierać m.in.: leki przepisane przez lekarza weterynarii (jeżeli pies jakieś przyjmuje), preparaty dezynfekcyjne i opatrunkowe, akcesoria do usuwania kleszczy, sól fizjologiczną do przemywania oczu zwierzęcia.

•             Pasta i szczoteczka do czyszczenia zębów psa – o higienę jamy ustnej czworonoga trzeba dbać również na wyjeździe.

•             Zestaw do sprzątania po psie.

•             Chusteczki i ręczniki papierowe.

•             Obroża lub szelki, smycz oraz kaganiec – to podstawa, o której należy pamiętać przy każdym wyjściu z domu, a zwłaszcza podczas dalekiej podróży z psem.

•             Adresatka – zawieszka z naszym numerem kontaktowym, gdyby pies się zgubił. Oczywiście podczas podróży z psem należy pilnować go jak oka w głowie i nie spuszczać ze smyczy.

•             Świeża woda i jedzenie. Sucha karma dla psa w podróży jest praktyczna, ponieważ zajmuje mało miejsca i jest lekka, ale jeżeli Twój pies na co dzień jada tylko mokrą karmę, to taką właśnie powinieneś spakować, ponieważ nie należy zmieniać mu diety na czas wyjazdu. Oba rodzaje karm są na szczęście dostępne także w poręcznych, małych opakowaniach. Pamiętaj, żeby nie karmić zwierzęcia w trakcie jazdy. Wodę podawaj mu podczas postojów.

•             Miski na karmę i wodę – na podróż z psem warto zaopatrzyć się w lekkie i wytrzymałe miski, np. składane, które zajmują mało miejsca.

•             Bidon dla psa – dobrym rozwiązaniem na podróż oraz długie spacery z psem są specjalne butelki ze zintegrowaną miseczką.

•             Kocyk i zabawki – są szczególnie ważne dla szczeniąt, ale dorosłym psom też dadzą poczucie bezpieczeństwa i pomogą poczuć się spokojniej.

Bezpieczna podróż z psem/ kotem

Właściciele psów i kotów coraz częściej decydują się na podróż samochodem ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Biorąc pod uwagę długość tej podróży, należy dołożyć wszelkich starań aby podróż była zwierzę czuło się komfortowo i bezpiecznie. Każde zwierzę, tak jak człowiek powinno mieć swoje miejsce w samochodzie, nie powinno podróżować „luzem” czy na kolanach opiekuna. Koty należy trzymać  w zamkniętych transporterach umieszczonych na tylnej kanapie i zabezpieczonych pasem bezpieczeństwa. Zarówno koty jak i psy powinny być ubrane, Psy w szelki oraz specjalne pasy, które można  zakupić w każdym sklepie zoologicznym. Warto używać specjalnych mat czy pokrowców, chroniących tapicerkę samochodu.  Niezabezpieczone zwierzę w trakcie wypadku komunikacyjnego znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie oraz stanowi realne zagrożenie dla innych podróżujących. W przypadku braku miejsca dla zwierzęcia na tylnej kanapie należy umieścić zwierzę w bagażniku w specjalnej klatce kenelowej. Do innych ważnych aspektów podróży ze zwierzęciem zaliczamy zapewnienie odpowiedniej temperatury i wentylacji pojazdu. Należy zadbać o postoje średnio co 2 godziny, podczas których zwierzę dostanie wodę i będzie mogło załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Dbając o komfort naszych pupili nie należy słuchać głośno muzyki oraz otwierać okien aby nie potęgować stresu u zwierzęcia poprzez wysokie dźwięki  czy gwar uliczny. Przed podróżą należy pamiętać, aby nie karmić zwierzęcia, co pozwoli na minimalizowanie dolegliwości gastrycznych. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel  mimo wszystko odczuwa lęk i strach przed podróżą samochodem udaj się do lekarza weterynarii, aby wspomóc zwierzę środkami farmakologicznymi o działaniu uspokajającym lub przeciwwymiotnym. Podsumowując podróż ma być komfortowa, bezpieczna i bezstresowa – nie tylko dla zwierzęcia, ale dla wszystkich jego uczestników.

Podróże z psem pociągiem

Przewóz psa koleją jest możliwy. W przypadku małych psów, które podróżują w transporterze jest bezpłatna, a dla dużego czworonoga trzeba wykupić bilet dla psa.

Podróż samolotem

Większość linii umożliwia przewóz zwierząt samolotem na pokładzie wraz z opiekunem, ale tylko do określonej masy ciała. Zazwyczaj jest to 8 kg wraz z transporterem, co oznacza, że jedynie psy bardzo małych ras mogą zostać przewiezione na pokładzie samolotu. W takim przypadku należy ustawić kontener pod siedzeniem opiekuna. Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest trzymanie

czworonoga na kolanach podczas podróży samolotem. Większe psy muszą podróżować w luku bagażowym, w odpowiedniej wielkości transporterze.

Wyjazd z psem za granicę

Dokumenty jakie trzeba zabrać :

•             paszport – dokument ten zawiera dane umożliwiające identyfikację zwierzęcia oraz potwierdza ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie; można wyrobić go w gabinecie lekarza weterynarii, który ma stosowne uprawnienia,

•             książeczkę zdrowia z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie,

•             chip wszczepiony pod skórę.

Co zrobić, gdy nie mamy możliwości zabrania swojego pupila ze sobą na wyjazd?

Możemy zawsze rozważyć pozostawienie pod opieką specjalistyczną w hotelu dla zwierząt, które działają w Lublinie oraz okolicach naszego miasta.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że rezerwację na pobyt pupila w hotelu dla psów trzeba wcześniej zarezerwować,. Należy pamiętać, że każda zmiana otoczenia, związana  z pobytem w hotelu, stanowi dla psa czasami źródło stresu. Dlatego przy wprowadzaniu psa w nowe środowisko warto zadbać o to, aby to środowisko nie było takie zupełnie nowe. Najlepiej odwiedzić hotel parę dni wcześniej. Wizyta „przedpobytowa” jest ważna z kilku powodów. Pies ma możliwość zapoznania się z miejscem, w którym będzie musiał wkrótce zostać. We wspierającym towarzystwie opiekuna stworzy sobie mapę zapachową terenu i pozna ludzi, którzy będą się nim zajmować podczas późniejszego pobytu. Warto wcześniej, już w domu przyuczać do pobytu w klatce kennelowej. Behawiorysta poradzi również jak minimalizować pojawianie  się lęku separycyjnego. Nad tym trzeba pracować dużo wcześniej przed oddaniem psa do hotelu, tak aby nasz pupil nie odczuł pobytu w hotelu jako traumy, która może trwale wpłynąć na zachowanie zwierzęcia.

Dbając o swój wypoczynek wakacyjny dobrze mieć świadomość, że nasz pupil ma dobrą fachową opiekę.